Trasy rowerowe w Opolu

Dla wielbicieli  jazdy na rowerze w Opolu znajdziemy wiele ścieżek, tras rowerowych na które warto się wybrać, przy okazji zwiedzić zakątki Opolszczyzny.

Wycieczkę  rowerową, można rozpocząć od łatwiejszej trasy, jaką jest przejazd przez najbardziej urokliwe miejsca Miasta Opola.

Trasa prowadzi przez stare miasto, Wyspę pasiekę,  obok  Wieży Piastowskiej, Amfiteatru.

Ścieżką tą przejedziemy, również przez bulwary parku nadodrzańskiego, tuż za nim dojedziemy  na Wyspę  Bolko.

Wyprawę  można rozpocząć od Centrum, czyli  Plac Wolności, przejedziemy przez słynny deptak opolski- ul. Krakowska i dotrzemy na Rynek, deptak prowadzi, aż do samego zabytkowego dworca kolejowego.

Znajdziemy  tutaj pomnik bojownikom o Wolności Wojska Polskiego – Opolanie nazywają ,,Babą na byku,,

Obok znajduje się Filharmonia Opolska.

Następnie będziemy kierować się ku ulicy Ozimskiej , trasę zapoczątkuje podjazd pod górę, ale dla lubiących jazdę na rowerze to nic  trudnego:)

Podczas jazdy miniemy Dworek Artystyczny – widnieje tu mur z odciskami dłoni gwiazd.

Kolejnym punktem jest Plac Kopernika, znajdziemy tu m.in. Galerię Solaris,  z lewej strony wzgórze Uniwersyteckie, w okolicach  Uniwersytetu znajdziemy wiele zabytków, pomników, warto się tu na chwilkę zatrzymać.

Przejeżdżając wzdłuż placu, mijając po lewej stronie Galerię Solaris, dotrzemy do odnowionej Wieży Zamku Górnego – Wieże można zwiedzić.

Możemy kierować się w okolice rynku, na którym również znajdziemy wiele ciekawych miejsc , pomników zabytków, oraz przejedziemy przez słynną aleje gwiazd.

Z rynku kierować się można w kierunku Kościoła Franciszkanów  podążając do  Mostu zamkowego na Wyspę Pasiekę.

Drogę tą pokonamy ul. Piastowską, gdzie po prawej stronie widnieje Opolska Wenecja nad kanałem młynówka.

Następnie przejdziemy  obok Urzędu Wojewódzkiego, gdzie znajduje się Wieża Piastowska, a tuż za nią Amfiteatr,  stamtąd dojedziemy do stawku Zamkowego, kierując się w kierunku Wyspy Bolko.

Wyspę Bolko można objechać na dwa sposoby środkiem lub obrzeżami.

W tym miejscu można zakończyć wycieczkę, ale dla lubiących aktywność, można kierować się dalej ścieżka  pieszo – rowerową, wzdłuż Odry, przez wał , aż do żółtego mostu Piastowskiego, gdzie tam ścieżką rowerową przejdziemy pod Hotelem Piast i dotrzemy do Wielkiego Muru, który niegdyś był murem obronnym.

Obok znajduję się Katedra Opolska, stamtąd drogą na wprost dojedziemy na Rynek Opolski, gdzie możemy zakończyć trasę.

Powyżej została przedstawiona trasa jaką możemy podróżować rowerem w Opolu.

Poniżej przedstawiamy trasy rowerowe prowadzące do innych zakątków Opolszczyzny.

Trasa z Opola nad jezioro turawskie

Trasa wynosi 34 km.

Jej początek znajduje się  w centrum miasta, przy Pl. Jana Pawła II, kierujemy się na ul. Ozimską, przejeżdzamy pierwsze skrzyżowanie i trafiamy na nową ścieżkę rowerową.

Mijamy kościół św. Piotra i Pawła, Galerie Ozimską.

Tutaj trafiamy na ścieżkę rowerowa , która prowadzi przez skrzyżowanie , obok stacji benzynowej , na którym skręcamy w lewo w aleje Witosa.

Mijamy Szpital Uniwersytecki, na końcu drogi znajduje się rondo na którym skręcamy w prawo, ulica ta biegnie w prawom my jedziemy prosto, przed polną drogę w kierunku obwodnicy, mijamy ja pod wiaduktem, za torami kolejowymi skręcamy w prawo i jedziemy drogą działkową.

Gdy dotrzemy do Izbicka skręcamy w lewo, dalej kierujemy się do Niwek, gdzie znajduje sie popularny bar dla rowerzystów.

Na skrzyżowaniu głównym w Niwkach skręcamy w lewo i asfaltową drogą dojedziemy do wału na zachodnim brzegiem   jeziora turawskiego dużego.

Aby dotrzeć do jeziora Turawskiego Średniego skręcamy  w lewo, i następnie w prawo  w kierunku wału, musimy troszkę zboczyć z trasy  wjeżdżamy w las i jesteśmy na miejscu.

Trzysta metrów na wschód znajduje się ukryte Jezioro Turawskiego Małe.

Na drogę powrotną możemy wybrać tą sama, lub jeśli lubimy adrenalinę, możemy pokusić się o powrót przez Zawadę.

Trasa rowerowa na Opolskie Wydmy.

Nie musimy jechać, aż na Saharę, by  zobaczyć ten zjawiskowy efekt.

Trasa wynosi 50 km.

Rozpoczyna się w Opolu, dalej podążamy w kierunku Zawady-Kolanowice-Łubniany-Kosowce, gdzie napotkamy na pierwsze zjawiskowe wydmy, następnie kierujemy się na Mańczok-Studzionka, gdzie znajduje się kolejny piękny widok wydm.

Droga powrotna odbywa się przez Brynica-Świerkle-Czarnowąsy.

Trasa rowerowa Opole-Góra Świętej Anny

Trasa wynosi 76km.

Trasa rowerowa na Górę Świętej Anny jest pętlą, rozpoczynamy ją, jak i kończymy w Opolu.

Przebieg trasy:

Opole-Groszowice-Kosorowice-Kamień Śląski-Siedlce-Sprzęcice-Ligota Dolna-Oleszka-Żyrowa-Miejsce docelowe Góra Świętej Anny-Ligota Górna- Niwki-Poznowice-Wapienniki-Tarnów Opolski-Groszowice-Opole

Podczas jazdy można zatrzymać się na chwilę przerwy w pięknych krajobrazach natury (parki, Zamek w Żyrowej).